Науките и изкуствата могат да бъдат лесни и интересни!


 07.04.2024
 Новини

На 7. март 2024 г. под егидата на обществения посредник на община Стара Загора - г-жа Иванка Сотирова - се откри за втора поредна година училищен и образователен форум под наслов „Месец на науките и изкуствата“. Събитието се състоя в Регионална библиотека „Захарий Княжески“, която скоро ще отбележи 70-годишния си юбилей. Идеята на форума е представяне на науките и изкуствата по интересен и привлекателен начин за по-малките. Същевременно всяко училище демонстрира най-добрите си постижения, които събудиха вниманието на многобройната публика.
В продължение на три седмици изявите бяха в три тематични направления.
1. „Хуманитарни науки“, където младежите демонстрираха владеене на китайски, немски, френски и английски езици. Посетителите имаха възможност да пишат на глаголица, да решават кръстословици, да напишат името си на китайски език. Бяха представени макети по история и география, а също и водеоклипове, с които ученици са участвали в конкурс от ученици за ученици на тема: „Васил Левски през моите очи“. В този ден младежите представиха издания на училищни вестници, книги и сборници с лично творчество и рисунки.
2. През втората седмица – на 14. март 2024 г. – бяха показани възможностите на училищата по „STEM – направленията“.
Според омбудсмана на гр. Стара Загора – г-жа Иванка Сотирова - STEM дисциплините за младото поколение – днешните учащи се – са доста по-трудни и по-трудно се формира интереса към тях. Така е при биологията, физиката, математиката. Най-вече към математиката. Особено към тези предмети искаме да събудим интерес. Виждате каква е еуфорията днес. Участват много училища с различни прояви. Поканата към всички училища е свързана с целта ни да се запознаят настоящи ученици, неучастващи в представените формати, с различните интересни начини за решаване на задачи и опити по физика, изкуствен интелект и прочие... Младите хора имат отношение към всички събития, случващи се в страната и по света. Много е важно да бъдат призовавани, да бъдат ориентирани, организирани за техните прояви и за активното им участие в обществения живот във всичките смисли. Имат много потенциал. Въпросът е някой да им зададе и да съумее да ги организира така, както днес се случва. Като моите наблюдения са, че за много участия те могат да правят интересни неща, фантастични понякога, с изключителен ентусиазъм ги правят и много нестандартни идеи имат. Ние възрастните трябва да ги остойностяваме и същевременно винаги има какво и ние да научим от тях. Затова много им се радвам…
Осъществяването на организацията е много тежка за всички събития… Няма да пропусна колегите, които са педагогическите съветници и всички колеги – повечето членове на КНСБ към СБУ, които са в подкрепа на отборите, явяващи се днес. Защото това е много сериозна предварителна подготовка, за да достигнат до тази публичност на проявата. Да споделят идеите си с обществеността. Не само ученическата, но въобще обществеността в Стара Загора... Интересна и ангажираща е подготовката за всяко едно събитие. Но се получава много удовлетвореност в самия процес на проявата на събитието. Организирането на събитието изисква много отговорност, но носи удовлетворение. Това прави организаторите още по-мобилизирани, още по- удовлетворени и с удоволствие очакват всяко събитие да се превърне в традиция. Вече сме заявили, че този месец на науките – месец март - искаме да продължи и за в бъдеще да се превърне в традиция. Отново ще обобщя: „Младите хора имат нужда да бъдат окуражавани, да им се дава простор на идеите.“
Инициаторите на събитието в лицето на младите омбудсмани Валентин Глушков и Станимир Тодоров посочиха целта на проявата - да запознаят учениците от пети, шести и седми клас с възможностите на този съвременен метод на обучение.
Валентин Глушков – участник в олимпиади и печелещ челни позиции в тях - изрази желание да не спира интереса на учениците към прилагането на иновативните технологии и методи в учебния процес. Воден от любовта към науката и посредством форума смята, че, разкривайки интереса на младото поколение към този тип знание, ще преодолее негативната тенденция младите хора да стоят само пред компютъра и телефоните. Пред БНР- Стара Загора – той твърди: „Науката може да е начин за развлечение, а не само за учене на трудни неща, с които се свързва. В момента има 3D - принтери, има различни макети, които могат да се правят в часовете, а това изобщо не е свързано с четене на учебници“.
В научната сфера на технологиите, инженерството, математиката, физиката, химията и т.н. бяха представени уроци и същевременно изобретения и щандове, които впечатлиха публиката. Сред тях беше т.нар. „умно кошче“ – изобретение на учениците от ППМГ „Гео Милев“ заедно с клуба по инженерна роботика и мехатроника – те представят демоверсия в кабинетите по информационни технологии и информатика; разясняваха и въпроси, свързани с кибертормоза, киберсигурността и изкуственият интелект.
От СУ „Иван Вазов“ са направили проект, свързан с изчисляване на индекс на телесна маса.
Имаше и оригинални идеи като „аквапоника“, свързани с екологичната защита от вредни емисии; а също и рециклиране и компостиране. Начинът, по който нагледно се представя теорията, допринася за нейното по-лесно разбиране.
От Шесто основно училище представят „Забавна астрономия“.
Представена беше и соларна централа, изградена на покрива на ПГЕТ „Георги С. Раковски“. Целта на учениците е да запалят интереса на своите връстници към електротехниката и възобновяемите ресурси.
„Младите са нахъсени за работа…Нека покажем, че науката е интересна. Че ще научим и ще продължаваме да учим. (Науката) не е просто една суха материя в учебниците“ – каза председателя на съвета на младите омбудсмани Кристиян Конов, който също участва в организиране на събитието заедно с много сътрудници, които са в тази структура.
3. На 21 март 2024 г. стартира последната проява - „Изкуство и култура“ - от образователния форум.
Пъстри народни носии украсиха и кръшни хора зазвучаха в регионалната библиотека. Парад на красотата!
Публиката гледа френски театър – „Другият“ по романа на клетниците на Виктор Юго, изпълнен от ученици от ГПЧЕ „Ромен Ролан“.
Имаше множество изпълнения на песни от талантливи ученици - представители на ОУ „Самара“. Интерес пробуди нестандартен китайски танц и демонстрация на бойно изкуство от възпитаници на СУ „Максим Горки“; модерен танц изпълниха младежи от ППМГ „Гео Милев“.
Множество музикални изяви представиха ученици от НУМСИ „Христина Морфова“. Те описаха и обясниха подробно различните функции на музикални инструменти.
В събитието се включиха и ученици от малцинствата – възпитаници на ПГСД „Инж. Недьо Ранчев“. Тяхната достойна проява на сцената бе оценена високо с бурни аплодисменти в залата. Освен с музикален поздрав, те се представиха с презентация, която съдържаше аргументирана защита и обосновка на техните права. Чест прави на организаторите – младите омбудсмани и общественият посредник – г-жа Иванка Сотирова – за това, че предоставиха поле за изява на деца, принадлежащи към уязвимите групи.
ЦПЛР Стара Загора представи на вниманието на аудиторията изпълнения с китара и тамбура, а също и вокални изяви.
В края на форума бе представен филм на ученици от Девето основно училище „Веселин Ханчев“ със заглавие: „Житейски истории на четири успешни български жени“.
Старанието на учителите (повечето членове на СБУ към КНСБ) пролича в безупречните изяви на учениците.
Библиотеката предложи и фотоизложба „Фолклорът и аз! Красотата на младостта предаваме в бъдещето“ на Петя Тодорова – училищен психолог в ГПЧЕ „Ромен Ролан“, която заедно с г-жа Радка Радева от същото училище и г-жа Дима Петкова от ППМГ „Гео Милев“ подкрепиха събитието.

д-р. Мария Здравевска